niedziela, 16 października 2011

Espinazo del vino

W chłodne piątkowe przedpołudnie w Warszawskim hotelu Bristol  odbyło się niezwykłe wydarzenie. Miało dziesięć odcieni, przybyło z odległego kraju i ani myślało przejść obojętnie obok degustujących. Mowa tu o szczepie Carmenere, którego degustację zorganizowało Stowarzyszenie Sommelierów Polskich oraz Biuro Handlowe ProChile, które za zadanie obrało sobie szeroko pojętą promocję Chile – w tym win właśnie.
Spotkanie poprowadzili Tomasz Kolecki-Majewicz oraz Piotr Kamecki z Centrum Wina.
Uczestnictwo w degustacji, gdzie wszystkie wina są skomponowane z tego samego szczepu (w tym przypadku carmenere), dla wielu z pewnością było wielce satysfakcjonujące.
W kolejności degustowane były:
Casa Tamaya Winemaker’s Selection 2010 (Dom Wina) oraz  Tabali Reserva 2008 (M&P);  obie flaszki z DO Limari Valley  – smukłe, ze średnią ekspresją, raptownie krótkie, raczej banalne.
De Martino Alto de Piedras  2009 z doliny Maipo; niemęczące, rzutkie, użyteczne, mała kwasowość, gastronomiczne wino.
Portal Del Alto Gran Reserva 2008 z doliny Maule; mocny owoc (wiśnia, śliwka), świetna faktura, przyjemny garbnik, lekko pikantne w końcówke, średnio długie.
Reszta win poniżej pochodzi z doliny Colchagua.
Luis Felipe Edwards Family Selection Gran Reserva 2010 (Vininova); nos pelen owoców leśnych, aromat wpycha się do nosa, sporo ciała, gładkie taniny.
Undurraga Founder’s Collection 2008; wciąż młode Carmenere, jeszcze nieuczesane i agresywne, ale już rokujące na wielkie wino.
Concha Y Toro Terrunyo Block 127 2007 (PWW); mocna kwasowość, ciężkie, intensywne, ale nienachlane, nie jest suche, osadza się degustującym na dziąsłach i nie daje o sobie zapomnieć.
Santa Carolina Henencia 2007 (Centrum Wina); bardzo owocowy  pierwszy nos, natomiast drugi to naprzemiennie beczka z wędzonką, trochę lukrecji, słodkawe w końcówce.
Montes Purple Angel 2007 (Sommelier); bomba poziomek i jagód w nosie, ułożona struktura, wyczuwalna ciężkość w zapachu, zintegrowane, wielowarstwowe, rozwijające się w kieliszku.
Casa Silva Carmenere Gran Reserva 2008 (Wine Express); „bonusowe” wino degustacji, landrynkowe, pieprzne, wiśniowe, przyprawowe taniny, trochę warzywka, wino kompletne, medytacyjne.


Winiarskie Chile po raz kolejny pokazały, że ciągle się rozwijają i ani myślą osiąść na laurach. Robią wina na modłę nowo-światową, ale i europejską. 

Facebook - Wine Trip Into Your Soul

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz