czwartek, 12 lutego 2015

Najlepsze wino świata

Facebook - Wine Trip Into Your Soul

Istnieją piosenki, filmy i książki do których chętnie wracamy; łączą się z czymś przyjemnym, pouczającym, zdobytą wiedzą. Lubię bez okazji posłuchać "Whole lotta love" Zeppelinów, misz-maszu Milesa Davisa czy Coltrane'a, chętnie uruchamiam płyty z "Kasyno" Martina Scorsese czy "Full Metal Jacket" Kubricka. Od niedawna do książek, które przykuły moją atencję w szczególny sposób dołączyła "Best white wine on earth", autorstwa Stuarta Pigott.

AbramsBooks

Częste powroty do ostatniej wymienionej pozycji bynajmniej nie oznaczają braku zrozumienia dla niej jako całości; sprawa rozchodzi się o odkrywanie na nowo. Jasne, możemy przeczytać ją jednego wieczoru, jednak dawna wiedzy, relacji i nowych informacji jest przytłaczająca. Ale nie w sposób, który odtrąca - niczym opasłe tomisko pełne nużących i ciągnących się w nieskończoność zdań - a raczej zachęcenie dla czytającego, aby powrócił do lektury.

Stuart Pigott

Jakie jest najlepsze wino na ziemi? Naturalnie Riesling. Wiem, wiem - członkowie klubu Anything But Chardonnay zaśmieją się donośnie, a wyznawcy Sauvignon Blanc odwrócą się ostentacyjnie. Cóż począć? Moda na Rieslinga trwa w najlepsze i ani myśli się skończyć. Niczym Gene Kelly czy szlagiery Glenna Millera zawsze pozostanie na czasie. Świadczy o tych chociażby fakt, iż na ujawnionej liście prestiżowego hotelu w Houston w USA w 1949 r. niemieckie Rieslingi posiadały ceny wyższe o nawet 50% niż topowe Bordeaux. Dalej mamy istne zagęszczenie smaczków, w tym szczegółowa charakterystyka szczepowa, przewrotna definicja pochodzenia, a pomiędzy rozdziałami odnajdziemy "First base", które są... dość spoilerów! Chociaż może..

ForumsHardwareZone

Mamy działy dotyczące smaków i aromatów, rozłożenia na czynniki pierwsze pojęcia kwasowości, mineralności czy akcentów wapiennych. Swoją część ma także Riesling z Ameryki Północnej; poszczególne stany, jak Waszyngton czy Oregon opisane są wnikliwie i kompletnie. Szkoda, że importowane u nas flaszki wina z najlepszego szczepu na świecie nadal pozostają na szarym końcu za Francją i Niemcami. Książka kończy się selekcją "Riesling Top 100", która podzielona jest na aż 20 kategorii - od wytrawnych Rieslingów do słodkich oraz do tzw. Riesling Blade Runners, którzy.. ach te spoilery!

Od czasu otrzymania "Best white wine on earth" przeczytałem tę pozycję równo 8 razy. Za każdym razem odkrywam Rieslinga na nowo; na papierze i w kieliszku. Wyruszamy na Planetę Rieslinga?


Facebook - Wine Trip Into Your Soul

2 komentarze:

  1. "Anything but chardonnay" znaczy "Wszystko tylko nie chardonnay" i skupia przeciwników tego szczepu... Czemu więc zwolennicy tego powiedzenia mieliby zakrzyknąć ze zdziwienia ? Oni raczej chętnie poprą stwierdzenie ,że riesling jest najlepszy na świecie.

    OdpowiedzUsuń