piątek, 14 listopada 2014

Szampański gniew


W pogoni za najłatwiejszymi celami żaden rząd nie cofnie się nawet przed działaniami, które będą społecznie potępione. Boleśnie doświadczyli tego niedawno winiarze z południa Francji. Jednak rozpasanemu francuskiemu parlamentowi było mało i tym razem na ulice wyszli winiarze z Szampanii. Od razu było wiadomo, że nie będą to pokojowe protesty. Związki zawodowe nie zawiodły i w sumie na ulice wyszło około 1.500 osób. Przeciwko wprowadzeniu nowych podatków i temperujących ambicje winiarzy regulacji w sektorze rolniczym symbolicznie zaczęto zamurowywać główne wejście do budynku lokalnych władz.

Decanter.com
 
Masowe protesty i demonstracje w Szampanii w zeszłym tygodniu odzwierciedliły rosnącą frustrację winiarzy w kwestii wspomnianych podatków i ciągle rosnących ubezpieczeń społecznych. Mieszkańcy tego regionu są gotowi w każdej chwili bronić swoich interesów nie bacząc na nastroje społeczne ani propozycje ugodowego załatwienia sprawy po cichu. Benoit Tarlant postawił sprawę jasno - "jesteśmy tym zdenerwowani i zmęczeni, a kroplą, która przelała czarę goryczy jest kwestionowanie prawa z 2001 roku dotyczącego pracowników sezonowych. We Francji zatrudnianych jest 120 tysięcy pracowników sezonowych podczas zbiorów, a rząd chce jeszcze więcej pieniędzy. To jakiś absurd!". De facto od 13 lat właściciele winnic byli zwolnieni z płacenia składek na ubezpieczenie dla takich osób, jednak 6 listopada 2014 r. francuski rząd na drodze głosowania prawie położyła temu prawu kres, ale..

Decanter.com
 
Wynik głosowania Francuskiego Zgromadzenia Narodowego nie stanowi kropki nad i. Bernard Farges, szef CNAOC i przewodniczący rady winiarzy w Bordeaux nie krył wściekłości i złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, bądź unieważnienie wyniku głosowania jako szkodliwego. Dokument ten zostanie rozpatrzony przez tamtejszy Senat w grudniu. A minister rolnictwa, Stephane Le Foll - zachowując resztki godności - zapowiedział, że w 2015 r. winiarze nie będą musieli się przejmować brakiem pracowników sezonowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz