niedziela, 15 marca 2015

Czy rozmiar ma znaczenie?

Facebook - Wine Trip Into Your Soul

Coraz częściej do mowy potocznej wkrada się określenie, które cieszy. Wszyscy znamy wyświechtane słowo "butelka", które stało się nie tyle nudne, co nieadekwatne. Poczciwe "butelczyna" chyba słusznie odeszło w mroki dziejów. "Flaszka" na stałe zadomowiła się w języku, jednak nie w określeniu do flaszki wódki, a właśnie wina, co stanowi zmianę w słusznym kierunku.

TheWineCellarInsider

Z pewnością spotkaliście się z różnymi rodzajami butelek. Najczęściej spotykaną jest klasyczna o pojemności 0,75 l. Naturalnie wiemy, że butelki, oprócz pojemności, potrafią różnić się również kształtem; smukłe z Alzacji czy Austrii, chwytne i pękate z Frankonii, a nawet w kształcie bombki owinięte słomą (masowe Chianti). Zdarzyło się Wam zapewne wielokrotnie kupować wina w mniejszych pojemnościach, na przykład 1/4 butelki (tzw. split, piccolo lub snipe), jednak pełna lista obejmuje oficjalne 24 rozmiary butelek - od wspomnianych maluszków do gigantycznego, bo aż trzydziesto litrowego Midasa (lub Melchizedeka); nazwa brzmi znajomo? Istnieje sporo teorii na temat genezy powstania tych określeń, jednak żadna nie jest pewna.

Taylor.pt

Wiadomo natomiast, iż wzięły się on od starożytnych królow izraelskich, co w pewien sposób ma być hołdem dla tych postaci historycznych. Chociaż niektóre nazwy w odniesieniu do rozmiarów butelek mają sens - Matuzalem, czyli sześciolitrowa butelka, wzięła się od patriarchy żydowskiego, co do którego utrzymywało się, iż żył prawie tysiąc lat. Wino w tak dużej butelce dojrzewa zdecydowanie dłużej niż w standardowej pojemności. Albo Balthazar (12 litrowa flasza), który mieści 16 butelek 0.75 l. Babiloński książę pił wino ze złotych i srebrnych naczyń, zrabowanych przez babilońskiego króla Nabuchodonozora (flaszka 20 litrowa). Podczas właśnie tej uczty na ścianie pojawił się napis "mane, tekel, fares", a nazwa księcia przylgnęła do butelki jako ironiczne określenie zguby. Zmiana kształtów butelek często wynikała z dość prozaicznego powodu - przechowywania. Łatwiej umiejscowić większą ilość smukłych butelek niż małych i pękatych.

WineEnthusiast

Bogactwo kształtów butelek sprawia, iż nieraz z większej odległości doskonale rozpoznamy, czy w rękach kelnera w naszym kierunku zmierza austriacki Riesling, szampan w rozmiarze magmum, czy też butelka porto.

źródło:
WineSpectator
TheWineCellarTracker

Facebook - Wine Trip Into Your Soul

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz