sobota, 18 października 2014

Ekstremalne winnice - część 2

W pierwszej częśći najbardziej niesamowitych winnic na świece poznaliśmy - między innymi - plantacje winorośli u stóp czynnego wulkanu, najwyżej położoną winnicę na świecie oraz jedyne na świecie uprawy winorośli na wodzie w Tajlandii. W kolejnej porcji wyjątkowych winnic zrobi się nuklearnie, wakacyjnie i poznamy winnicę, która raz do roku znika pod wodą na miesiąc.

Zaczynamy od wyprawy na Wyspy Kanaryjskie, gdzie na rajskiej wysepce Lanzarocie mieści się La Geria Vineyard. Gleba to mieszanka piaskowców oraz gleb wulkanicznych, deszcz tamtejsi mieszkańcy widzieli może parę razy w życiu. Jedynym rozwiązaniem w uprawie winorośli jest umiejscowienie sadzonek w szerokich, głębokich dołach, które zbierają deszczówkę z przelotnych opadów i zapewniają ochronę krzewów przed wiatrem. 

vinepair.com

Otoczona rafami koralowymi Tahiti, położona pięć tysięcy kilometrów od najbliższego kontynentu, wyspa Tahiti skrywa położoną w odległości 100 jardów od laguny Domaine Dominique Auroy. Mało? Jest to jedyna winnica na świecie położona w atolu.


vinepair.com

W apelacji Camargue w Langwedocji, położona rzut beretem od morza, znajduje się Domaine Royal de Jarras. Jest to bodaj jedyna winnica na świecie, która dosłownie znika pod wodą każdego roku na około miesiąc. Producent ten jest często krytykowany ze względu na spore zasolenie krzewów, a w efekcie win. Obserwując winnicę podczas takiej "wędrówki pod wodę" ciężko uwierzyć, że pod małymi falami kryją się krzewy winorośli.

vinepair.com

Na południu Finlandii znajdziemy Olkiluoto Nuclear Power Plant. Teren jest ściśle chroniony pod względem bezpieczeństwa i obwarowany setkami zakazów odnośnie wnoszonych i wynoszonych substancji. Energia produkowana przez ośrodek służy do gospodarowania eksperymentalną działką o powierzchni jednego hektara z której corocznie zbieranych jest około 850 kg gron Zilga.

vinepair.com

Naturalnie nie są to wszystkie wyjątkowe winnice na świecie. Każda to wynik trudu, masy czasu i środków finansowych zainwestowanych w niekoniecznie pomyślny projekt. Obsadzona winnica jest jedyna w swoim rodzaju, chociaż niewątpliwie wartością dodaną do świetnego wina w kieliszku jest pełna wyzwań historia winnicy.

Przeczytaj część I

Facebook - Wine Trip Into Your Soul

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz