poniedziałek, 13 października 2014

Ekstremalne winnice - część I

Winnice to nie tylko miejsce uprawy winorośli. To historia, ludzie, szeroko pojęte terroir. Co sprawia, że zapamiętujemy dane miejsce? Wyjątkowe wino w kieliszku, właściwa osoba u boku, niestandardowa etykieta - z pewnością. Jednak nie sposób zapomnieć o winnicach, które zapierają dech w piersiach ze względu na swoje położenie i - naturalnie - widoki. Przed Wami pierwsza część najbardziej niezwykłych winnic na świecie.

Położona w górnej części regionu Colchagua na południu majestatycznych Andów Bodegas Colome w Argentynie otwiera nasze zestawienie. Pola winorośli znajdują się w jednym z najwyżej położonych obszarów upraw na świecie. W Colome, na wysokości od 2.300 metrów do 3.311 metrów nad poziomem morza, uprawia się wyłącznie dwie odmiany - Malbeka i Torrontesa.

www.thedrinksbusiness.com

Przenosimy się do targanych konfliktami regionów na Bliskim Wschodzie. Domaine de Bargylus w Syrii oraz Chateau Marsyas w Libanie zarządzane są przez bordoskiego konsultanta - Stephane Derenoncourta. Produkcja win we wspomnianych winnicach jest wyzwaniem z uwagi na bezpośrednie położenie nieopodal miejsc, gdzie nieustannie toczą się walki zbrojne. W sierpniu bieżącego roku, niecałe dwa-trzy tygodnie przed zbiorami, zwaśnieni bojownicy tłukli się zaledwie pół kilometra od pól uprawnych. Zrozumiałe jest, iż pracownicy winnic obawiają się wtedy o swoje życie. Dopiero po tygodniu walczący ruszyli dalej i zbiory były możliwe.

www.bargylus.com

W północnej Afryce znajduje się wyjątkowa winnica. W Egipcie, niedaleko Kairu projektem Sahara Vineyards zarządza jego właściciel - Karim Hwaidak. Nadzoruje on sześciuset hektarowy obszar na którym uprawianych jest 30 odmian winorośli. Wyzwanie stanowi całkowity brak opadów deszczu oraz pustynny piasek i szaroziemy, które wcale nie ułatwiają uprawy winorośli. Rozwiązaniem jest przemyślane nawadnianie, które pozwala na kontrolę wzrostu krzewów. Gleba podłączona jest do czujników, które zarządzane są oprogramowaniem analizującym zapotrzebowanie wody na bieżąco.

 
Szwajcaria może pochwalić się dwiema ekstremalnymi winnicami. Les Amis de Farinet w regionie Valais - będąca własnością Dalai Lamy - jest najmniejszą zarejestrowaną winnicą na świecie. Posiada bowiem tylko trzy krzewy winorośli (odmiany to Pinot Noir i Chasselas). Każdego roku produkowanych jest tysiąc butelek, których produkcja jest wsparta winogronami z innych winnic. Wina - za 35 tysięcy dolarów za butelkę - wystawiane są na charytatywnych aukcjach. Drugą winnicą jest Domaine de Beudon, znajdująca w maleńkiej apelacji - a jakże - Beudon. Położona jest na stromym, głównie skalistym zboczu wzniesienia, na wysokości 305 metrów nad poziomem morza. Dostęp do winnicy ograniczony jest przez kręte i strome ścieżki, jednak można się tam dostać za pomocą prywatnej kolejki linowej, którą transportowane są winogrona po zbiorach. Z powodzeniem uprawiana jest tam odmiana Gamay.

www.thedrinksbusiness.com

Uprawa winorośli powyżej 52 równoleżnika jest nie tylko trudna, ale zaczyna być nieopłacalna. Pozostajemy w Europie, przenosząc się do kraju Abby. Właśnie tam, sto kilometrów na zachód od Sztokholmu, mieści się Blaxsta Vingard. Założyciele tego teoretycznie bezsensownego wyzwania poszli jeszcze dalej - umiejscowili winnicę na wysokości 59 równoleżnika, co czyni Blaxsta najbardziej wysuniętą na północ winnicą na świecie. Na 2,6 hektara rosną Vidal, Chardonnay, Merlot i Cabernet Franc.

www.thedrinksbusiness.com

Przedostatnią winnicą w naszym zestawieniu jest Fogo Island Wine Co-operative w egzotycznej Republice Zielonego Przylądka, stanowiącej raj na ziemi, którego krajobrazy urzekłyby Salvadora Dalego. Położona w archipelagu na zachodnim wybrzeżu północnej Afryki jest niewątpliwie jedyną w swoim rodzaju oazą dla złaknionych rajskich pejzaży. Położone u podnóża czynnego wulkanu - Pico do Fogo - winnice Sodade oraz Chã das Caldeiras produkują około 160 tysięcy butelek wina.

www.thedrinksbusiness.com

Pierwszą część listy najbardziej niezwykłych winnic na świecie zamyka Siam Winery w Tajlandii. Dlaczego? Położona 60 kilometrów na południowy zachód od Bangkoku w delcie Chao Phraya winnica ta jest jedyną na świecie, która położona jest na... wodzie. Pola uprawne poprzecinane są kanałami, które są zbawienne dla winogron w panującej tam wysokiej temperaturze i wilgoci. Produkuje się tam trzysta tysięcy butelek wina, co czyni Siam Winery jednym z największych producentów wina w Azji.

www.thedrinksbusiness.com

W drugiej części poznamy winnice - między innymi - położone w lagunie, winnicę-Atlantydę oraz eksperymentalny nuklearny winiarski projekt.

Przeczytaj część 2 

Facebook - Wine Trip Into Your Soul

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz