środa, 29 października 2014

Wine News #8

Facebook - Wine Trip Into Your Soul

Austria nie ustaje w podnoszeniu jakości swoich win. Austrian Sparkling Wine Community we współpracy z Austrian Wine Marketing Board opracowali trzyczęściową piramidę obrazującą oczekiwaną kondycję win musujących w kraju Mahlera. Projekt ten ma spore szanse na powodzenie, aby zostać uwzględnionym w tamtejszym prawie winiarskim. Benedikt Zacherl, dyrektor ASWC nie kryje entuzjazmu - "oczekujemy, iż produkcja oraz - co za tym idzie sam eksport - będą rosnąć. Nasza piramida pozwoli wszystkim w lepszej orientacji w austriackich winach musujących." A jak wygląda piramida? Pierwszy poziom - najniższy i największy - gwarantuje, że wszystkie winogrona pochodzą z Austrii i tam też odbywa się cała produkcja, co więcej - wina muszą dojrzewać minimum 9 miesięcy na osadzie. Drugi poziom - wyższy i mniejszy - oznacza metodę tradycyjną, tj. wtórnej fermentacji w butelkach. Winogrona muszą pochodzić z tego samego regionu, natomiast odnośnie dojrzewania na osadzie minimum będzie stanowiło 18 miesięcy. I wreszcie trzeci poziom - najwyższy i najmniejszy - będzie stanowił ukoronowanie terroir za sprawą wymogu pochodzenia gron z konkretnego miejsca, na przykład Langenlois. Wina będą mogły trafić do sprzedaży dopiero po trzech latach od zabutelkowania, a na osadzie spędzić minimum 30 miesięcy. Zapowiada się niezła rewolucja!


Decanter.com

Czy Francja zdetronizuje Włochy w ilości produkowanego wina? Francuscy winiarze nastawieni są na ogólną produkcję 46 milionów hektolitrów wina z tegorocznych zbiorów, co odpowiada 6 miliardom standardowych butelek o pojemności 0, 75 l. Liczba ta stanowi wzrost o 10% w porównaniu ze zbiorami w 2013 roku. Włochy natomiast najpewniej zajmą drugą pozycję z 44,4 milionami hektolitrów win, jednak zaliczą spadek o 15% w porównaniu do roku ubiegłego. Zbiorów z pewnością nie ułatwiły niespodziewane deszcze, utrudniając sezon wegetacyjny na północy kraju. Na pudło załapała się Hiszpania z produkcją na poziomie 37 milionów hektolitrów (w zeszłym roku - 45 mln hektolitrów). Na zupełnie innym poziomie wyróżniła się Nowa Zelandia, zaliczając wzrost o 29% w porównaniu do 2013 r. Więcej nie zawsze znaczy lepiej.

Decanter.com

Skoro Francja produkuje aż tyle wina to który region tego kraju ma największe spożycie wina? Na pozycję lidera wysunęła się.. Dolina Loary, natomiast słabo wypadła Szampania. Kto by pomyślał? Pełne zestawienie prezentuje się następująco: Pays de la Loire (43,5 %), Midi-Pyrénées (42,4 %), Languedoc-Rousillon (41,6 %), Bourgogne (39,8 %), Poitou-Charentes (39,8 %), Franche-Comté (39,6 %), Alsace (39,2 %), Bretagne (38,8 %), Provence Alpes Côte d’Azur (38,3 %), Aquitaine (38,2 %), Rhône Alpes (37,8 %), Auvergne (37,5 %), Île de France (36 %), Basse-Normandie (36 %), Limousin (35,4 %), Haute-Normandie (34,9 %), Centre (34,8 %), Lorraine (31,9 %), Champagne-Ardenne (31,6 %), Nord Pas de Calais (30,3 %) oraz Picardie (28,7 %). Jakby wypadł u nas taki podział ze względu na województwa?

TheDrinksBusiness.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz