środa, 18 lutego 2015

Rozgrzewka z Harslevelu

Facebook - Wine Trip Into Your Soul

Kiedy pada pytanie o biały szczep winorośli z Węgier, najczęściej odpowiedź brzmi Furmint. Odmiana Harslevelu, czy to z uwagi na trudność w wymowie czy też pisowni, nadal pozostaje mniej znana od swojego "dużego brata". A to spory błąd, zważywszy na to, jakie wina potrafi dawać. Nigdy nie jest za późno na minięcie wszędobylskich Furmintów i podreptanie w kierunku mniej znanego, ale zasługującego na szczególną atencję.

Sarolta Bardos (divany.hu)

Zapracowany Paweł Świerczek z Rafa Wino znalazł chwilę, że podrzucić Tokaj Nobilis Bars Barakonyi Harslevelu 2013. Świetnie wiemy, że winnice w Tokaju nie są samotnymi wyspami i mamy tutaj najlepszy tego dowód - za winem stoi Sarolta Bardos, żona Petera Molnara z Patriciusa - oboje są wyznawcami Harslevelu i nie ma tym cienia przesady. Chociaż proporcje upraw w parceli Barkonyi, skąd pochodzi omawiane wino w kwestii dwóch białych najpopularniejszych odmian na Węgrzech wcale nie przemawiają na korzyść "forsowanego szczepu"; Furmint 38%, a Harslevelu 23%. Mamy tutaj czarno na białym, że czasem mniej znaczy lepiej, a w przypadku tej odmiany staje się to aksjomatem. A gdzie wino?

WineMike

Świeżutki rocznik rozgrzewa się w kieliszku niczym biegacz przed maratonem. Początkowo nie chwytają nuty nieco utlenione, szybko ulatujące. Z czasem pojawiają się nuty miętowe i mineralne, jednak warto dać mu pół godziny w kieliszku, a odwdzięczy się słonymi akcentami, herbacianymi, nieco oleistą strukturą. Teraz jesteśmy gotowi do biegu, znaczy się do degustacji, ma się rozumieć. Nieco wapienne w ustach, ze sprężystą kwasowością, nachodzące falami z niesamowitą ewolucją. Dawno nie miałem takiego wina w kieliszku, które przeczy swojemu założeniu; hedonistyczne aromatyczne, gdzie dopiero po dłuższej chwili uzmysławiamy sobie, pchani ciekawością, jak smakuje.

Do kupienia w Rafa Wino (64 zł)

Facebook - Wine Trip Into Your Soul

1 komentarz:

  1. Cena 64 zł jest orientacyjną ceną detaliczną partnerów handlowych Rafy.

    OdpowiedzUsuń