Niejakiemu Luisowi Pato z portugalskiego regionu Bairrada rośnie konkurencja. Oponent również nosi idealnie wyprofilowane wąsy, jest duszą towarzystwa i robi szczere oraz bezkompromisowe wina. Mowa o Paulo Laureano z wyjątkowego regionu Alentejo na południu Portugalii. Jako ogromny obszar znany jest - między innymi - z upraw drzew korkowych, nie zaniedbuje także gastronomii - kiedy reszta kraju solidarnie promuje ryby i owoce morza, Kraina za Tagiem stawia na dania mięsne. A łupki, granit czy też gleby wapienne wprost idealnie pasują do tamtejszych win. A dalibyście wiarę, że zaledwie na 5 % Alentejo uprawiane są winorośle?
Paulo Laureano |
W niepozornie położonej winiarni 13win na stołecznym Grochowie przekrojową degustację części swojego portfolio przedstawił sam Paulo Laureano. Niesamowicie ciepły o otwarty, ze smutkiem przyznał, że większość życia spędza w samolotach, co jednak nie przeszkadza mu podchodzić do wielu spraw ze świeżym spojrzeniem i naturalnym zainteresowaniem. Wielokrotnie utytułowany nagradzany na prestiżowych konkursach, Paulo zdaje się nie zwracać na nie wszystkie uwagi, kiedy opowiada o swoich winach. Próżno szukać u niego typowej sodówki, która tak boleśnie dosięga wielu winiarzy.
WineMike |
Classico White 2014; nerwowe, nabrzmiałe nutami brzoskwini oraz melona, spora kwasowość, po chwili zaczyna wyłazić alkohol, jednak podczas gorąca wcale nie przeszkadza, radosne, ale też nieinwazyjne wino, dobra propozycja na lato, nie tylko przy wysokich temperaturach. Pić sprawnie i nie zastanawiać się zbytnio!
WineMike |
Premium Vinhas Velhas Branco 2014; kolejny zawodnik charakteryzuje się żyletkową kwasowością, nagromadzeniem nut miodu spadziowego, miękkimi ustami, nieco alkoholowym nosem i tłustawą strukturą, a w efekcie bardzo dobra równowagą. Skrojona dla tych, którym poprzednia pozycja pozostawia niedosyt.
Reserve Vidigueira Branco 2013; mocarz (ale nie ten, o którym pomyśleliście) mariażu waniliowo-gruszkowego, spady jabłkowe, kremowa struktura, dość pikantne, średnio długie, opływowe i potoczyste, zgrabnie rozwija się w kierunku nut liliowych, ładnie wtopiona beczka.
WineMike |
Classico Tinto 2013; atakuje likierowo-szypułkowymi nutami, usta przynoszą akcenty czerwonego pieprzu, mądrze użyta beczka, krągłe, gastronomicznie użyteczne, radosne i szczere. Często podstawowe wina odpychają i zrażają do poznawanie reszty oferty winiarz, jednak tutaj sporym błędem byłoby nie skierowanie się do następnej pozycji.
WineMike |
Premium Vinas Velhas Tinto 2013; czegóż tutaj nie ma? Dżemowa struktura, niezły owoc, ładna śliwka, gorzka czekolada, czarny pieprz, intensywnie i dobrze zarysowane, atramentowe, nieco palące na finiszu. Degustujecie czasami takie wina, po których robicie się głodni? Tej butelce chętnie potowarzyszy stek. Wegetarianie - sorry this time!
WineMike |
Reserve Tinto 2013; gigant wyrazistości, początkowo nachalna beczka schowała się za soczystym, choć nieco po chwili przejrzałym owocem, który uwodzi i sprawia, że nie sposób pozostać wobec niego obojętnym. Hedonistyczne i warto je zdekantować ze dwie godziny wcześniej.
Paulo ujął wszystkich swoją, niestety coraz rzadziej spotykaną,
szczerością i otwartością. Kiedy już naprodukował się w kwestii
degustowanego wina, zawsze zostawiał spore pole dyskusyjnego manewru
zebranym i często przyznawał, że na temat danego wina już nic więcej
nie wie. Sądzę, że warto odwrócić wzrok od Douro i Dao na rzecz Alentejo i propozycji Paula "Pana z Wąsem" Laureano - nie pożałujecie, a z pewnością zyskacie zupełnie nowe spektrum Portugalii.
Facebook - Wine Trip Into Your Soul
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz