wtorek, 5 maja 2015

Rasore - diversity is the solution

Facebook - Wine Trip Into Your Soul

Piemont. Magiczna kraina, która stanowi nieprzebrane źródło świetnych win i znakomitego jedzenia. I widoków, które sprawiają, że choć na chwilę zapominamy, że przyszło nam istnieć na tym padole łez. Ojczyzna Barolo, Barbaresco, Barbery, Dolcetto, Gavi i całej masy wyjątkowych win przycupnęła u stóp Alp Zachodnich. Od północno-zachodniej strony graniczy z francuską Prowansją, na południowym wschodzie znajdują się majestatyczne Apeniny, a niskie wzgórza oddzielają Piemont od Ligurii, a dalej Morza Śródziemnego.

Piemonte Land Of Perfection

Dokładnie w ten sam sposób w jaki wielkie miasta powstawały w sąsiedztwie głównych rzek, góry w Piemoncie odgrywają niezwykłą rolę. Alpy i Apeniny zapewniają optymalny klimat do uprawy winorośli, a budzące szacunek i grozę zarazem szczyty stanowiły skuteczną ochronę przed wrogami. Najpierw Rzymianie, a następnie Francuzi wdarli się w końcu do wyjątkowego miejsca i rozwinęli sztukę uprawy winogron. I wreszcie docieramy do miejsca przeznaczenia. Monferrato, położone w tak zwanej włoskiej Burgundii, znajduje się na południe od Padu, a znajdująca swój kres w Północnych Apeninach. Usiana wzniesieniami kraina nie pozostała pięknem dla siebie samej. W 1949 r. stała się natchnieniem dla Luigiego Rasore, który w Tagliolo Monferrato dał początek Cantine Rasore. Śmiało można uznać, że projekt był skazany na sukces. Założyciel chętnie stosował coraz to nowsze rozwiązania upraw i radzenia sobie ze szkodnikami. W latach 80-ych przekazał stery w winnicy swoim synom, którzy odpowiednio wyedukowani postawili większy nacisk na rynki międzynarodowe.

WineMike

Cantine Rasore produkuje szereg różnorodnych win na odmiennych poziomach zarówno cenowych, jak i jakościowych. Skoro lato za progiem, czemu nie sięgnąć po wciąż mało znany u nas szczep Cortese? Piemonte Cortese 2013; wysoce wytrawne, jednak lekkie i niezobowiązujące z wyraźnymi nutami limonki. Dla porównania Cortese Alto Monferrato 2013; odświeżające z nęcącą kwasowością, buchające akcentami mineralnymi.

WineMike

Z Cortese produkuje się również niemal nieznane u nas Gavi, na przykład Gavi del Commune di Gavi 2013; aromaty papierówek i wanilii coraz bardziej zbliżają nas do lata, a w połączeniu z wibrującą kwasowością dopełniają się idealnie. Zwieńczeniem jest Gavi 2013, które początkowo przytłacza nieokreślonymi nutami, jednak z czasem otwiera się nutami gruszek i sosny.

WineMike

Kojarzycie odmianę Bonarda? Właśnie ona jest chętniej uprawiana w odległej Argentynie niż Malbec. Nieźle udaje się także w wydaniu Piemonte Bonarda 2013; zwiewne, towarzyskie czerwone wino, które będzie zarówno użyteczne gastronomicznie, jak i bez wyrzutów sumienia można pić solo. Barbera.. niby to samo, a jednak. Barbera d'Asti 2013 z podstawowej linii; ciemnopurpurowe, gęste od nut leśnych owoców, usta natomiast w rozstaju z nosem - przemykające i krótkie. Barbera del Monferrato 2013 stanowi przeciwieństwo poprzedniego wina; nos dość wycofany, jednak w ustach mamy nieodparte wrażenie wgryzania się w świeżą wiśnię. Lekki skok w bok stanowi Barbera d'Alba 2013; dobra struktura, niuansowe, nieoczywisty ekstrakt, moc nut aroniowo-żurawinowych.

WineMike

W finale duet - Barolo i Barbaresco; oba wina mają tyleż wielbicieli, co przeciwników. Barolo Torrato 2011, świeżynka, dopiero co z winnicy wyjechała. Duszące akcenty borówek, miażdżąca kwasowość. I uwierzyć, że najlepsze ma dopiero przed sobą. Barbaresco Torrato 2010, jako generalnie wcześniej gotowej do picia od Barolo, już teraz uwodzi nutami gotowanych czerwonych owoców, lukrecjowymi niuansami i niespokojną kwasowością. 

Oprócz opisanych win produkowane w Rasore są także wina z odmian międzynarodowych, jak Merlot czy Cabernet Sauvignon, a zespół specjalistów nie ustaje w eksperymentach z innymi odmianami z którymi co mniej cierpliwi winiarze dawno dali sobie spokój.

Win z Cantine Rasore póki co nie ma na naszym rynku, jednak nasza, mieszkająca na stałe we Włoszech, rodaczka, Kinga Mazurkiewicz, która nadesłała wina, prężnie działa na innych rynkach (Niemcy czy też Chiny), żeby przybliżyć ich różnorodność, a wspiera ją Rino Stalfieri. Czy pojawią się również na naszych półkach?

Oficjalnym dystrybutorem tych win jest MS WINE EXPORT, tel. +39 340 2812840

Facebook - Wine Trip Into Your Soul

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz