piątek, 9 stycznia 2015

Wino na diecie

Facebook - Wine Trip Into Your Soul

Spisaliście swoje postanowienia noworoczne? Kto z Was będzie polował na stare Bordeaux, zrobi prawo jazdy na czołg, a kto po raz któryś z rzędu zadecydował o zrzuceniu paru kilogramów? Horacy pisał, że „połowy dokonał, kto zaczął”, jednak cała sprawa rozchodzi się nie o rozpoczęcie, a wytrwanie w postanowieniu. Powtarzaną „prawdą” do znudzenia przez dietetyków jest prosty fakt, iż – lepiej usiądźcie - wino zawiera kalorie. I to wcale nie mało.

DrinkAware

Może to zabrzmi banalnie, jednak mnóstwo osób stosując przeróżnego rodzaju diety – kopenhaską, Dukana, na bazie sproszkowanego kopyta emu – do kalorii przyjmowanych każdego dnia nie wlicza alkoholu, a co za tym idzie, również wina. A to poważny błąd. W winie jest mnogość kalorii, jednak generalnie im słodsze wino tym więcej ich posiada. Jednak nie zawsze tak jest; alkohol posiada 7 kalorii na gram, natomiast węglowodany (cukier) posiadają ich zaledwie 4. Oznacza to bowiem, iż czasem słodkie wino może posiadać mniej kalorii niż wytrawne. Faktem wartym odnotowania jest zwrócenie się części winiarzy w kierunku coraz większej rzeszy ludzi, którzy zwracają uwagę na kalorie w winie. Niedawno ukazała się nawet lista win, które są najbardziej przyjazne osobom na diecie, a co za tym idzie – niskokaloryczne.

WineFolly

Większość win na rynku waha się od 11% do 14% zawartości alkoholu, co jednak daje nam wybór, jeśli pod uwagę bierzemy uwzględnienia diety. Banyuls, Rivesaltes, Sauternes czy Tawny Port potrafią stanowić nie lada wyzwanie dla noworocznych postanowień, gdyż te słodziaki skutecznie – i szybko – uzupełnią kalorie w naszych ciałach. Jednak wielbiciele musiaków oznaczonych jako „Brut Nature” lub „Brut Zero” mogą sobie pofolgować. Takie "surowe" wina nie zawierają cukru.

WineFolly

Jak już pewnie zauważyliście, kalorie w winie mają swoje źródło w dwóch składnikach – alkoholu i węglowodanach (pochodzących od cukru resztkowego). Słodkie wina mogą mieć od 50 do nawet 300 gram cukru na litr. Dla porównania Coca-cola w tej samej objętości posiada 111 gram, a syrop klonowy aż 700 gram. Swego czasu pojawił się dość niecodzienny wynalazek – bezalkoholowe wino. Taniej i zdrowiej będzie zamiast tego zaopatrzyć się w sok warzywny, gdyż bezkaloryczne-wino smakuje jak kompot. 

WineFolly

Wytrwacie w noworocznych postanowieniach czy też nie potrzebujecie Sylwestra ani presji otoczenia, żeby je spisywać? Każdy moment jest dobry, żeby zrobić coś pozytywnego. Wino nie ucieknie; może remedium jest pić je rzadziej, ale lepszej jakości?

Ściągawka dla dociekliwych:

WineFolly

Facebook - Wine Trip Into Your Soul

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz