sobota, 3 stycznia 2015

Winne Blogi w natarciu

Facebook - Wine Trip Into Your Soul

Tuż przed Sylwestrem, jeszcze w starym dobrym 2014 r. nawiązała się niecodzienna komitywa. Powołany został projekt "Winne Blogi" do którego partycypacji zostałem zaproszony. Kiedy na popularnym serwisie społecznościowym zamigała wiadomość od Tomasza Koleckiego-Majewicza, nie trzeba mnie było namawiać. Od dłuższego czasu nie było nowych list blogów, zestawień, którymi początkujący i profesjonaliści mogliby się podeprzeć w codziennych poszukiwaniach naszego ulubionego napoju. Generalnie jako naród już tak mamy, że łączymy się w chwilach niepokoju, jednak na co dzień ciężko ze znalezieniem takich przedsięwzięć. Postanowiliśmy udowodnić coś zupełnie przeciwnego.

WineMike

Premierowe spotkanie "Winnych Blogów" odbyło się w odosobnionej salce w modnym lokalu Winosfera. Oprócz niżej podpisanego i inicjatora spotkania stawili się: Mariusz Boguszewski (Pisanewinem.pl), Maciej Gontarz (Viniculture.pl), Gabriel Matwiejczyk (DoTrzechDych), Robert Szulc (Winiacz) oraz Paweł Grotowski i Olaf Kuziemka (Powinowaci). Zdalnie dołączył Maciej Sokołowski (MS Sommelier) Spokojnie, nie będzie to dalsze wymienianie osób, cukru w winie, kwasów i szukania brettu. 

WineMike
 
Roboczo zdegustowaliśmy kilka win z Monte de Ravasqueira z portugalskiego Alentejo. Na pierwszy ogień poszło Alvarinho 2013; nieco mineralny nos, aksamitne uta, ciut ogórkowych niuansów, raptownie krótkie, jednak smaczne wino gastronomiczne użyteczne. Kontrowersyjny Viognier 2013; zamszowo-morelowy, wino zdecydowanie nosowe, usta tracą na rozjechanej kwasowości, alkoholu i beczce, wymaga wiele tolerancji. MR Premium 2012 (Viognier, Alvarinho, Semillon, Arinto i Marsanne); krzemowo-kredowe nuty, zgrabny owoc, w pewien sposób definiuje pojęcie harmonii w winie. 

WineMike

Red part otwiera Nero d'Avola NA 2013; podstawowe nuty szczepowe, niezła kwasowość, jednak niewiele poza tym. Zupełnie przeciwnie wypadł Syrah-Viognier 2012; smolisty nos, zgrabna beczka, dość spięte z dobrą równowagą, solidne, choć momentami przytłaczające. Touriga Franca 2012 z powidłowymi nutami stanowiła niezłe preludium do Syrah/Touriga Franca 2012; dość komercyjne i ciosane wino, niemal konkursowe. Warto było czekać na MR Premium Red 2012 (Syrah, Touriga Nacional, Touriga Franca oraz Aragonez); intensywna beczka, zgrabne nuty czereśni i borówek, świetna równowaga i długi finisz.

Kolejne spotkania "Winnych Blogów" przede mną. Będzie dużo rozbierania... win, regionów i tematów okołowinnych na części pierwsze. Ale nie tylko. Bądźcie czujni!

Facebook - Wine Trip Into Your Soul

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz